JAK NEPROCHLADNOUT V HORKÉM POČASÍ?

Je to divné, ale hodně lidí v tyto dny dokáže prochladnout, onemocnět a místo dovolené čerpají nemocenskou. Jak je to možné, když je venku přes den slušně přes 30 a v noci ne méně než 20°C?

Na vině je klimatizace, přesněji její špatné nastavení.

Mnozí sebe i posádku vystavují doslova šokové terapii. Teploty nad 30°C dělají z auta každé barvy objekt, ve kterém je najednou i přes 40°C. Nejlogičtější řešení je podle mnohých teplota na minimum. Ano, ale doslova jen na pár minut. Vychlaďte rychle vnitřek a potom to nastavte správně. Jinak je to velmi nebezpečné! Naše tělo není připravené na dlohodobé tepelné šoky. Na rozdíly větší než +/- 10°C reaguje slabší organismus onemocněním. Časté střídání prostředí se podepisuje i na dlouhodobém zdraví silnějších jedinců. Použít klimatizaci pro lepší koncentraci a pohodlí při cestování je fajn. Ale ne na způsob ledničky - čím více je venku, tím méně mám uvnitř :-)

Jak na to?

Optimální je nastavit teplotu maximálně o 5°C níže, než je venku. Vyzkoušejte to a zjistíte, že vzduch z větráků bude stále dost chladný, ale ne ledový. Pokud totiž chcete dostat v autě s automatickou klimatizací teplotu na laboratorních 21°C, vzduch z větráků nebude mít ani 19...

Pokud se dokážete držet pravidla o 5, max. 7 stupňů méně, minimalizujete riziko teplotního šoku a prochladnutí celého těla či některých svalů.

Auta mají možnost nastavit teplotu v rozsahu 16 - 28°C. Není pravda, že teploty nad 21°C jsou určené jen na zahřívání interiéru v zimě. I v létě má smysl nastavit si klimu na 25-28°C, pokud teploměr venku ukazuje více než 30 - 35°C. Ocení to nejen váš organizmus, ale i vaše děti a starší spolucestující.

 

Klimatizace je velký pomocník, pokud ji používáte správně. Nedělejte si z auta ledničku a ze sebe stále nemocného ;-)

Další zajímavé články

x
Na zlepšení našich služeb používáme cookies. O jejich používání se můžete blíže informovat na stránce: ochrana údajů OK