8 100 dětí zemřelo za 10 let na silnicích v EU


Toto číslo nám vyrazilo dech. Za posledních 10 let zemřelo na silnicích v EU přes 8 000 dětí ve věku 0-14 let.

Z toho polovina přímo ve vozidle.

Zhruba 1/3 chodci!!

13% na kole…

Každé 13. úmrtí dítěte v EU bylo na následky dopravní nehody. I když se za posledních 10 let podařilo snížit počet tragických událostí, stále jde o alarmující číslo.

Děti jsou na silnicích ohromně zranitelné, nemají dostatek zkušeností, nedokáží správně vyhodnotit rizika. Jsou drobnější a tedy snadno přehlédnutelné. Kvůli menšímu vzrůstu se snadno ocitnou v mrtvém úhlu řidiče. Bohužel si někteří řidiči tento úhel nevědomě sami zvětšují a to špatným nastavením sedadla.

Většinou jsou ale nevinné oběti kolizí, které způsobil dospělý. Děti ve věku nad 15 let jsou ještě častějšími oběťmi dopravních nehod než ty mladší – už nebývají pod dohledem rodičů a také samy začínají řídit.

zdroj: http://etsc.eu/reducing-child-deaths-on-european-roads-pin-flash-34/

 

Evropská komise by v květnu měla vyhlásit nové bezpečnostní standardy. Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC) již delší dobu doporučuje plošné zavedení bezpečnostního systému ISA (inteligentního systému, který automaticky omezí rychlost vozu na maximální povolenou) nebo systému automatického brzdění s rozpoznáním chodců a cyklistů. Dalším významným (byť nepopulárním) opatřením by bylo více úseků s maximální povolenou rychlostí 30 km/h v oblastech se zvýšenou koncentrací chodců a cyklistů.

Nejbezpečnější silnice pro děti mají (nikoli překvapivě) ve Skandinávii, naopak v Rumunsku je mortalita 7x vyšší! Česko je lehce nad průměrem EU, kde připadá 8 úmrtí na 1 milion dětí (za období 2014-2016).

 

Počet usmrcených dětí na silnici na 1 milion dětí v populaci (průměr 2014-2016)

zdroj: http://etsc.eu/wp-content/uploads/PIN-FLASH_34.pdf

 

Co můžeme sami udělat pro vylepšení této hrozné statistiky?

  • Zaměřme se na správné použití dětských sedaček a zádržných systémů – jejich používáním a správnou instalací snížíte riziko úmrtí ve vozidle až o 80%.
  • Malým dětem se snažte zábavnou formou vysvětlit, jak se mají chovat na kole, jak správně přecházet silnici… většinou si to vezmou k srdci tak, že vás samy nutí chodit po přechodu 🙂
  • Dětem při jízdě na jakémkoli prostředku vždy nasaďte helmu a vysvětlete jim, proč je důležité ji nosit. I na tzv. odrážedle mohou vzniknout vážná poranění hlavy. Pokud ji odmítají, zkuste ji vylepšit samolepkami nebo je nechte, ať si ji vyberou sami.
  • Nejlépe funguje osobní příklad – při rodinném výletu na kole byste měli přilbu nosit i vy. Těžko budete argumentovat dítěti, když ji vy sami odmítáte. Menší děti možná přesvědčíte, ale v pubertě se vám to může vrátit. V rodinách, kde je helma samozřejmost i u rodičů, je vyšší pravděpodobnost, že si tento dobrý návyk odnesou až do dospělosti.
  • Při chůzi a jízdě na kole (koloběžce, odrážedle) za snížené viditelnosti dbejte na reflexní prvky na oblečení a kvalitní osvětlení. “Blikačky” nestojí mnoho a ocení je děti i ostatní účastníci provozu. Totéž platí pro večerní pohyb s kočárkem.
  • U malých dětí se bohužel nedá jinak než je mít neustále na očích.
  • Na pubertální děti by mohly zapůsobit “odstrašující” videa. Na Youtube se dají najít poměrně dramatická videa, která by mohla zaujmout i ty děti, kterým osvěta jinak přijde nudná.
  • Ostatní účastníci provozu musí brát ohled na to, že se děti chovají nepředvídatelně, a jednat v jejich přítomnosti opatrně. Například zastavit před přechodem by měla být samozřejmost – také tím ale eliminujete riziko, že vám nedočkavá ratolest vyběhne pod auto.
  • Buďme k dětem (nejen v provozu) vlídní, sami jsme nebyli jiní 🙂